Bariu dhe Vajza

Publikuar më 12/04/2010

Na ishte njeher nje familje ne pyll,(burri,gruaja,vajza)
Gruaja vdiq dhe çdo vit vajza e saj i mbildhte lule ne pyll qe t’ja çonte tek varri.
Njeher humbi rrugen dhe takoj nje bari ne moshen e saj dhe i tha bariut:
-O bari e di shtepin time se humba rrugen.
-Po(i thot ai) ja hip lart ne peme dhe shikoje.
Dhe hipi kjo lart ne pem,e pa shtepin dhe iku.
Ne shtepi i tha te atit:
-O ba(tha kjo)
-He te keqen babi(iu pergjigj i ati)
-Un sot humba rrugen.
-Po si e gjete
-Po ja takova nje bari dhe e pyeta,mirepo ai se dinte.
-Pa he vazhdo.(thot i babai)
-Ai me tha hip lart ne pem dhe shikoje.
-Qyqe!Po ai ta ka hedhur,te ka pare breket.
Vajza dhe njeher tjeter perseri keshtu humbi rrugen takoi bariun dhe i tha te atit:
-Babi un perseri humba rrugen.
-Po si e gjete.
-Po ja takova prap bariun.
-Po ai ta ka edhur prap.
-Jo babi,kesaj radhe ia hodha une se s’kisha veshur brek.

Të ngjashme

Ska komente

Komento