10 ligje te dembelit

Publikuar më 23/10/2009

1- Puna eshte lodhje.

2- Lind i lodhur dhe jetohet per te pushuar.

3- Duaje shtratin si veten tende.

4- Pusho diten per te fjetur naten.

5- Nese sheh dike qe po pushon, shoqeroje!

6- Mos e bej sot punen qe mund ta besh edhe neser.

7- Ne jete mundohu te besh sa me pak edhe ate pak jepua ta bejne te tjeret.

8- Kur te vjen deshira per te punuar, ulu dhe prit te te kaloje.

9- Nga pushimi i tepert nuk ka vdekur njeri.

10- Nese puna eshte shendet atehere ” Rrofte Semundja “.
Per te shmangur lodhjen e tepert keshillohet te lexohet ngadale, ose me mire te ta lexojne te tjeret.

Të ngjashme

1 Comment

  • Reply luljeta 25/12/2009 at 12:07 pm

    po dembelat i kna qito pun ehde te gjitha kto ligje jam e sigurt plotsisht se i rrespekton gjdo dembel

  • Komento