Posts Tagged ‘Anekdota nga Nastradini’

Disa të rinj e panë Nastradinin që ishte mbështetur tek stalla e gomarëve dhe donin ta tallnin.

Njëri më i shkathët i thotë: – “Ku je o Nastradin, baba i gomarëve”

Nastradini i përgjigjët: – “Po ti mor bir pse paske dalë prej stalle”?

Nastradini kishte hipur mbi një pemë dhe po hante banane. Aty kalojnë shokët e tij – dhe fillojnë ta ngacmojne.
– E di Nastradin, se majmunët kanë zbritur nga pemët shumë kohë më parë…
– Po e shoh – ua kthen ai.

Nastradini shkoi ne Amerike dhe takoi nje shoqe.
Por Nastradini nuk dinte anglisht.
Shoqja e vet i thote:
– What’s up bejbi?
Nastradini ia ktheu
-Bjebi sat eme. Se sheh burrin 2 metra ne kembe.

Njehere hoxhe Nastradini u ngjit ne faltore, per te predikuar dhe tha: “Besimtare, a e dini se ca do t’u theme” Ata iu pergjigjen: “Jo, nuk e dime.” Atehere hoxha tha: “Kur ju nuk e dini, atehere, c’mund t’u flase” Me keto fjale, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi ne punen e vet. Heren tjeter ai hipi perseri ne faltore dhe u drejtoi te njejten pyetje, njerezite iu pergjigjen: “E dime.” “Pra, perderisa ju e dini, d.m.th. qe s’eshte nevoja qe une t’u flase” Keshtu tha dhe perseri u largua. Besimtaret, te habitur, vendosen qe, kur hoxha te hipi prape ne faltore, t’i pergjigjen: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Pasi u ngjit per here te trete ne faltore, Nastradini, sipas zakonit, iu drejtua popullit me te njejten pyetje. Pergjigja ishte: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me ze te larte: “E mrekulluesheme! Atehere, ata qe dine le tua tregojne atyre qe nuk e dine.”

-Nastradin! – E shkundi nje nate gruaja Nastradinin.
-S’te vjen keq qe kam tere naten pa gjume duke tundur djalin qe qan? Tunde dhe ti njecike, se fundja, djali s’eshte vetem i imi, eshte edhe i yti.
-Ti tund tenden – i tha Nastradini -gjysmen time lere te qaj.

Shkoi Nastradini në parajsë dhe po shikonte nëpër mure disa ore e pyeti engjellin-pse jane këto orë në parajsë?-më to masim korrupsionin nëpër botë.Shikon Nastradini orën e Italis levizte pak,shikonte orën e Amerikes akoma më shume,i pa të gjitha orët me rradhe por ate të Shqiperisë nuk e gjeti,pyeti engjellin-ku ndodhët ora e Shqiperise?
Dhe engjulli ja kthen
E ka marrë zoti për ventilator”.

Ishte njëher Nastradini dhe kalaoi përpara pallatit të Mbretit
Aty te ballkoni pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dorë.
Vajza u inatos dhe shkoi të i jati dhe i tha se çfarë kishte ndodhur.
Mbreti thërret ushtrinë dhe ndjek Nastradinin nga mbrapa.
Nastradini e kuptoi dhe shkon shpejt ne pyll.
Ndes një zjarr dhe hypen lartë ne pemë.
Vjen mbreti dhe e pyet “çbën atje lartë o Nastradin”?
“Ja ziej fasule i tha”, “po zihen aq lart fasulet”.
“Po dhe unë  a  ta Putha vajzan aq larg”?
Mbreti ngeli pa fjalë dhe iku

Nastradini megjithese nuk dinte te shkruante dhe te lexonte merr pjese ne nje koference shkencore.
Nje shkencetar, qe ishte ulur aty afer Nastradinit, i bie ne sy sjellja e tij dhe me nje ton talles pyet:
-Cfare ndryshimi ka ndermjet teje dhe gomarit?
Nastradini ja kthen:
-Ka vetem nje pellembe largesi…

Disa te rinj pane Nastradinin qe ishte mbeshtetur tek stalla e gomerve dhe deshen ta tallnin.
Njeri me i shkathet i thote:
– Ku je o Nastradin, O baba i gomerve.
Pergjigjet Nastradini:
– Po ti mor bir pse paske dale prej stalle?

Nje here Nastradini po vidhte ne nje shtepi.
Nje person e pa dhe e pyeti:
– C’po ben o Nastradin ?”
Nastradini duke sharruar me nje share dore celsin tha: “Po i bie violines.”
-Po ku e ke avazin (muziken)?”
– Avazin do ja degjosh neser i tha Nastradini !

Page 1 of 212