Nga vjehrri

Publikuar më 15/12/2014

Vjehrra për të parë se sa e donin tre dhëndrit e saj del me secilin prej tyre.
Kur del me dhenderrin e pare hidhet ne liqen, kurse dhendri hidhet dhe e shpeton. Ne mengjes kur u zgjua dhendri pa nje veture, tipi i fundit, dhurate dhe mbi te shkruar: Dhurate nga vjehrra qe me shpetove jeten.
Del me dhendrin e dyte dhe hidhet ne det, por dhe dhendri i dyte e shpeton, dhe kur ne mengjes gjen dhe ai nje veture dhurate nga vjehrra.
Del Vjehrra me dhendrin e trete dhe hidhet ne oqean. Ai nuk hidhet per ta shpetuar, por e le te mbytet. Kur ai ngrihet ne mengjes ai sheh ne oborrin e tij nje veture te re dhe dhe nje leter ku shkruhej: Pervec vetures ke dhe nje shtepi te re: Dhurate nga vjehrri.

Të ngjashme

Ska komente

Komento